Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na podkategórie Preskočiť na hlavný obsah
Piatok, 15.12.2017, meniny má Ivica
Hlavne menu Vychytané darčeky
Hlavny obsah

Najnovšie príspevky

Vianocné gule v obchode

Vianocné gule v obchode

Nad kozubom

Nad kozubom

Kopa darcekov pod stromcekom

Kopa darcekov pod stromcekom

Stromcek na spapanie

Stromcek na spapanie

Sladký medovníkový stromcek

Sladký medovníkový stromcek

Merry Easter

Merry Easter

Vajícka v tráve

Vajícka v tráve

Biela sobota

Biela sobota

Biela sobota – den Kristovho zostúpenia k zosnulým.

Spolu s Velkým piatkom patrí v katolíckej cirkvi Biela sobota k tzv. aliturgickým dnom. Znamená to, že pocas týchto dní sa neslúži obeta sv. omše. Kedže samotná omša je nekrvavým sprítomnením Kristovej velkonocnej obety, na Velký piatok ju vykonáva sám Boží Syn, a to krvavým spôsobom. Na Bielu sobotu zasa cirkev bdie a medituje pri Pánovom hrobe, pricom tiež „v modlitbách a pôste ocakáva jeho vzkriesenie“ (De festis paschalibus, cl. 73). Aj preto ju možno oznacit za den ticha. Výnimku zo zákazu slávenia omše v týchto dnoch môže udelit len pápež, ako sa to stalo napr. v r. 2009 pri príležitosti pohrebu obetí zemetrasenia v talianskej Aquile. Ako upozornuje František Kunetka vo svojom clánku Biela sobota – druhý den velkonocného trojdnia (in: Studia Theologica, c. 1/2007), tento den je aliturgickým „iba v istom zmysle slova, kedy sa neslávia urcité liturgické typy. Cirkev však bez bohoslužby nemôže byt ani jediný den v roku. Kristovo tajomstvo, ktoré je anamneticky sprítomnované v každej liturgii, musí byt slávené i v den Bielej soboty iným, nesakramentálnym typom bohoslužby“

Velký piatok

Velký piatok

Velký piatok je pre veriacich dnom spomienky na utrpenie, ukrižovanie a smrt Ježiša Krista. V rímskokatolíckych chrámoch sa v tento den ako takmer jediný den roka neslúži svätá omša, oltáre sú bez chrámového rúcha. Je to den pôstu, pokánia, ktorý je osobitne zasvätený spomienke na Ježišovo utrpenie a smrt na kríži.

ucenia Pána, ktorá pozostáva z bohoslužby slova, slávnostnej modlitby veriacich, z poklony svätému krížu a svätého prijímania. Je to jeden z dvoch dní roka, ked sa neslávi eucharistická obeta. V tento den sa cítajú alebo spievajú pašie – príbeh o utrpení a umucení Krista. V katolíckej cirkvi sa konajú krížové cesty v kostoloch alebo na kalváriách miest a obcí.

V gréckokatolíckej cirkvi je v centre obradov Velkého piatku plašcenica. Táto ikona Krista ležiaceho v hrobe sa stala neoddelitelnou súcastou obradov vecierne Velkého piatku a utierne Velkej soboty v gréckokatolíckych chrámoch. Pocas týchto obradov veriaci prejavujú plašcenici osobitnú verejnú úctu a poklonu.

Plašcenica symbolizuje plachtu ci plátno, do ktorého bolo zavinuté Kristovo mrtve telo, ked ho uložili do hrobu. Je to obdlžnikové plátno s vyobrazením mrtveho tela Ježiša Krista v hrobe, alebo je na nej zobrazená celá scéna snímania Krista z kríža a uloženia do hrobu. V súcasnosti býva na nej okrem ikony Krista v hrobe zobrazená aj Panna mária, Jozef a nábožné ženy, ktoré boli prítomné na pohrebe Ježiša Krista.

Zajacik a kuriatko

Zajacik a kuriatko

Velko(Via)ocné sviatky

Velko(Via)ocné sviatky

Bahniatka

Bahniatka


Pridať príspevok
ikonaPridaj príspevok
Pridal:
Cieľová kategória:
Titulok:
Popis:
Obrázok (obrázky):
Overovací reťazec(bez prvého znaku):Captcha! Pokiaľ nie ste schopný prečítať z nejakého dôvodu text na tomto obrázku, kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu.